In preparation of the next generation of gravitational wave telescopes, a 20-meter prototype, called the ETpathfinder, will be built in Maastricht.
At the beginning of next year, construction of the prototype for the Einstein Telescope will begin.
EBBEN a rövid írásban összefoglaljuk az Einstein-teleszkóppal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Csak a közelmúltban felmerült tudományos kérdésekre fókuszálunk. Az információkat hamarosan frissítjük a 10. ET konferencia alapján.
A múlt hét elején megjelent két Qubites cikkről megjelent egy rövid összefoglaló a 168óra közéleti hetilapban és a Magyar Nemzetben.
Március elején két cikk jelent meg a Qubit internetes magazinban az Einstein teleszkópról. Az első az Einstein-teleszkóp lehetséges magyarországi megvalósításának tudománypolitikai hátterét taglalja. A másik tudományos oldalról szemszögből mutatja be a gravitációshullám detektorokat és Mátrai helyszínt.
Ezekre a cikkekre az Index-ben érkezett reakció, melyet ITT olvashatjuk el.
Eötvös Lóránd és munkatársai mindig megvárták, amig az inga nyugalomba kerül és az egyensúlyi helyzeteit olvasták le. A fejlesztésünk során alkalmazott folyamatos szögleolvasás lehetővé teszi, hogy a ne csak az egyensúlyi helyzetet, hanem az inga mozgását is megmérjük. A mellékelt ábrákon például a 2018 december 23-i Belgrád közelében kipattant 4.3 erősségű földrengést mértük a szeizmométerünkkel a laborban
illetve az ingával
Természetesen egy Eötvös-inga elsősorban nem erre való, sőt a környezeti rezgésektől igyekszünk elszigetelni, ellentétben a szeizmométerrel, amelyet közvetlenül a rezgéseket közvetítő kőzetre célszerű telepíteni. Szerencsére ezek távoli földrengések nem nagyon zavarják méréseinket, mert a frekvenciájuk jóval nagyobb az inga egyensúlyközeli lengéseinek frekvenciájánál.